Orientace na obloze
Na těchto stránkách naleznete mnoho informací o objektech severní i jižní oblohy, mapy a fotografie, základní informace o používaných souřadnicích a montážích dalekohledů. Čerpáno bylo z Havajského atlasu oblohy
SOUŘADNICE A ČASOMÍRA
|
|
Základní pojmy
Nebeská sféra
-
Pomyslná projekční plocha v nekonečné vzdálenosti. Koule s nekonečným poloměrem. Každý bod uvnitř je středem.
Význačné kružnice ("hlavní")
-
Horizont (obzorník): Projekce vodorovné roviny na nebeskou sféru. Závisí na poloze pozorovatele. Roviny rovnoběžné s horizontem protínají nebeskou sféru ve „vodorovných kružnicích".
-
Ekvátor (světový rovník): Projekce roviny zemského rovníku na nebeskou sféru.
-
Ekliptika (zvířetník): Projekce roviny oběžné dráhy Země kolem Slunce na nebeskou sféru. Jinak: Zdánlivá dráha Slunce na obloze.
-
Galaktický rovník: Průsečík roviny Galaxie s nebeskou sférou. Prochází mléčnou dráhou.
Význačné body
-
Zenit (nadhlavník): Horní průsečík svislé přímky se světovou sférou.
-
Nadir (podnožník): Dolní průsečík svislé přímky se světovou sférou.
-
Severní světový pól: Průsečík rotační osy Země s nebeskou sférou v severním směru osy. (V blízkosti hvězdy Polárka).
-
Jižní světový pól: Průsečík rotační osy Země s nebeskou sférou v jižním směru osy.
-
Jarní bod
: Průsečík ekliptiky se světovým rovníkem v souhvězdí Ryb. Slunce se nachází v jarním bodě při jarní rovnodennosti.
-
Podzimní bod: Průsečík ekliptiky se světovým rovníkem v souhvězdí Panny. Slunce se nachází v podzimním bodě při podzimní rovnodennosti.
-
Jih: Bod horizontu nejbližší k jižnímu světovému pólu.
-
Sever: Bod horizontu nejbližší k severnímu světovému pólu.
Význačné kružnice ("vedlejší")
-
Místní poledník: Kružnice procházející jihem, zenitem, severem a nadirem. Závisí na poloze pozorovatele. Kolmá na horizont. Ostatní kružnice kolmé na horizont a procházející zenitem a nadirem se nazývají „výškové kružnice".
-
Kolur rovnodennosti: Kružnice procházející jarním bodem, severním světovým pólem, podzimním bodem a jižním světovým pólem. Kolmá na světový rovník.
Souřadnicové soustavy
Obzorníkové souřadnice
Tato síť je nehybná vzhledem k pozorovateli. Využívá se u horizontálních montáží dalekohledů.
-
Azimut (A): Úhel měřený po horizontu směrem od jihu k západu (jih 0°, západ 90°, sever 180°, východ 270°). Udává se ve stupních.
-
Výška (h): Úhel měřený po výškové kružnici směrem od horizontu k zenitu (horizont 0°, zenit 90°, nadir - 90°).
Rovníkové souřadnice I. druhu
-
Hodinový úhel (t): Úhel mezi místním poledníkem a objektem měřený ve směru zdánlivého pohybu hvězd, tj. od jihu k západu. Udává se v hodinách (azimut vyjádřený v hodinách). Horní kulminace: hvězda v nejvyšším bodě své dráhy (nad jihem, t = 0 h). Dolní kulminace: hvězda v nejnižším bodě své dráhy (nad severem, t = 12 h).
-
Deklinace (Δ): Oblouk mezi rovníkem a hvězdou měřený po deklinační kružnici hvězdy ve stupních. (světový rovník 0°, severní světový pól 90°, jižní světový pól 90°).
Tato síť se využívá se u paralaktických montáží dalekohledů.
Rovníkové souřadnice II. druhu
-
Rektascenze (α): Oblouk mezi jarním bodem a deklinační kružnicí hvězdy měřený ve stupních nebo v hodinách (jarní bod
: 0° = 0 h).
-
Deklinace (Δ): Oblouk mezi rovníkem a hvězdou měřený po deklinační kružnici hvězdy ve stupních. (světový rovník 0°, severní světový pól 90°, jižní světový pól 90°).
Tato síť se otáčí zdánlivě spolu s oblohou.
Časomíra
Časomíra - časy odvozené z rotace Země
Střední sluneční čas plyne pomaleji než hvězdný čas. Slunce se při zdánlivém pohybu opožďuje o cca 1° za den díky oběhu Země kolem Slunce. Střední sluneční čas (tedy i světový čas UT) plyne nepravidelně z těchto důvodů:
-
Hvězdný čas (θ): Hodinový úhel jarního bodu. Jde o rektascenzi hvězd, které právě kulminují. θ = α + t.
-
Pravý sluneční čas (Tp ): Hodinový úhel Slunce ±12 hodin (poledne Tp = 12 hodin). Plyne nepravidelně ze dvou důvodů:
-
Slunce se pohybuje po ekliptice a ne po Světovém rovníku, po kterém měříme hodinový úhel.
-
Země obíhá kolem Slunce po elipse nestejnou rychlostí. Slunce se proto na obloze pohybuje „nerovnoměrně".
-
-
Střední sluneční čas (Ts ): Hodinový úhel myšleného tělesa, které se pohybuje rovnoměrně po Světovém rovníku, tak aby se jeho hodinový úhel co nejméně lišil od hodinového úhlu pravého Slunce ±12 hodin. Rozdíl mezi Tp a Ts udává časová rovnice E = Tp Ts. Pravý a střední sluneční čas jsou si rovny 16.4, 14.6, 1.9, a 25.12. Největší odchylky jsou 3.11 (+16 minut) a 12.2 (-12 minut).
-
Místní střední sluneční čas: (T): Střední sluneční časy poledníků (pásem po 15°).
-
Světový čas (UT): Místní čas nultého poledníku - prochází Greenwichem. Středoevropský čas (SEČ): Místní čas 15° východně od Greenwiche. SEČ = UT + 1 h.
-
Pohyb severního pólu Země (oběh za 430 dní).
-
Sezónní nerovnoměrnost rotačního pohybu Země. Moment hybnosti Země závisí na cirkulaci atmosféry a hydrosféry (
0,06 s ). -
Systematické zpomalování rotace Země. Slapové tření, zmenšování zploštění Země (reakce na poslední odlednění) (
0,0017 s/století ). -
Náhlé skoky rotace Země. Snad přesuny hmot v Zemi.
-
Časomíra - nerotační časy
-
Efemeridový čas (ET): založen na oběhu Země kolem Slunce. Zaveden v roce 1958 za pomoci tropického roku. Počátek času ET byl zvolen v roce 1900 vzhledem k UT. V tomto roce odpovídá sekunda ET sekundě UT nejvíce.
-
Tropický rok: doba mezi dvěma průchody Slunce jarním bodem, základ ET.
-
Siderický rok: doba mezi dvěma průchody Slunce stejným bodem ekliptiky. Jarní bod se pohybuje Slunci vstříc, tropický rok je kratší než siderický asi o 21 minut.
Efemeridový čas se v praxi neurčuje pomocí Slunce. Nepřesné - Slunce se pohybuje po ekliptice a sluneční kotouč má velký rozměr. Určuje se ze zákrytů hvězd Měsícem, z časů zatmění, atd.
-
-
Atomový čas (TAI): založen na měření frekvence přechodů energetických stavů atomů. Zaveden roce 1967 tak, aby se sekunda TAI rovnala s co největší přesností sekundě ET. Počátek TAI byl zvolen o světové půlnoci 1.1.1958 vzhledem k UT. Rozdíl mezi TAI a ET je přibližně konstantní:
ET-TAI = 32,184 s . -
Terestrický čas (TT): Konzistentní s OTR. Zaveden v roce 1992 tak, aby plynule navázal na čas ET (TAI + 32,184 s). Současně byly zavedeny další dva časy konzistentní s OTR, ty však nenavazují spojitě na historický vývoj definic času, tak jako řada UT - ET - TAI - TT. Jde o barycentrický souřadnicový čas (TCB) a geocentrický souřadnicový čas (TCG).
DALEKOHLEDY
|
|
Refraktory (čočkové dalekohledy)
|
|
Reflektory (zrcadlové dalekohledy)
|
Skotský matematik James Gregory navrhl v roce 1663 první zrcadlový dalekohled s vrtaným primárním zrcadlem a konkávním sekundárním zrcadlem za primárním ohniskem. Světelný svazek se odráží od sekundárního zrcadla a vrací se pak v ose dalekohledu otvorem v primárním zrcadle do okuláru. Výhoda tohoto typu spočívá v tom, že má podstatně delší ohniskovou vzdálenost a umožňuje tak větší rozlišení - zvětšení. Bohužel technologie výroby nebyla v té době natolik kvalitní, aby z návrhu vzešel okamžitě funkční dalekohled. Později se však Gregoryho systém ujal a stal se základem mnoha dalekohledů. Na rozdíl od jiných dalekohledů není obraz převrácený.Téměř neznámý francouzský sochař a vědec Sieur Cassegrain navrhl v roce 1672 obdobný systém s konvexním sekundárním zrcadlem před primárním ohniskem. Obraz v tomto dalekohledu je převrácený. Cassegrainův systém se stal standardem většiny zrcadlových dalekohledů. |
Pro zvětšení ohniskových vzdáleností a pro odstranění některých vad se při vstupu do dalekohledu kladou světelným paprskům do cesty korekční desky. Poprvé korekční desku použil estonský astronom a optik Bernard Schmidt v roce 1930 u tzv. Schmidtovy komory určené výhradně k fotografování na fotografické desky. Fotografická deska umístěná do jednoho z ohnisek může zaznamenat i světlo objektů, od kterých k nám fotony doletí jen zřídka a pro lidské oko jsou nezaznamenatelné. U větších dalekohledů se s výhodou fotografická deska klade do primárního ohniska a zde, protože deska je rovinná, jsou korekční desky nezbytné.Sovětský astronom z Moskvy Dmitrij Maksutov nahradil Schmidtovu korekční desku v roce 1941 zakřivenou čočkou, tzv. meniskem. Výrobně je tento systém jednodušší než Schmidtova korekční deska s komplikovanou geometrií. |
Schmidtova i Maksutovova komora se často kombinuje s klasickým Cassegrainovým systémem s provrtaným primárním zrcadlem. Vzniklé dalekohledy se nazývají Schmidt-Cassegrainův a Maksutov-Cassegrainův. |
I u tři sta let starého a osvědčeného systému je někdy možné vymyslet něco nového. Dokázal to v roce 1957 optik John Gregory, který malou osovou část Maksutovovy korekční čočky (menisku) pokovil a využil jako sekundárního zrcadla. Shoda příjmení s vynálezcem prvního dalekohledu s provrtaným primárním zrcadlem je náhodná. |
Astronomie neviditelna
Montáže dalekohledů
Všechny dalekohledy, byť sebedokonalejší, by nám byly k ničemu, pokud by nebyly pevně upevněny. Každé zachvění by u dalekohledu, který dokáže rozlišit několik úhlových vteřin, vedlo k naprostému znehodnocení pozorování. Proto se stejná pozornost jako výrobě optické soustavy, věnuje také montážím dalekohledů - jejich upevnění k pevnému základu. Jenže naše planeta Země se otáčí, a tak zase tak pevné být nemůže, ale musí umět sledovat zdánlivý pohyb oblohy. Používají se dva základní typy - montáž azimutální a paralaktická. |
Montáž azimutální, někdy tzv. alt-azimutální. Její jedna osa je svislá a druhá je na ni kolmá. Pohybem v jedné ose měníme výšku nad obzorem (altitude) a v druhé ose azimut (azimuth). Odtud název alt-azimutální. Nevýhodou této montáže je obtížnost sledování objektu po obloze, protože je nutné sledovat polohu objektu pohybem obou os. Tato obtíž se ale v době, kdy i pračku řídí počítač již jeví jako dávno přežitý anachronizmus.
|
Montáž paralaktická neboli polární či rovníková. Pevná osa nasměrována rovnoběžně se Zemskou osou (míří přibližně k Polárce) a okolo ní se otáčí přístroj dalekohledu v hodinovém úhlu (podél světového rovníku). Pohyb hvězd stačí sledovat v jediné ose, otáčení je zajištěno tzv. hodinovým strojem. Kolem polární osy se dalekohled musí otočit za 24 hodin, aby kompenzoval rotaci Země.
|
Přes všechny nástrahy a jejich řešení je nám ale stále největším nepřítelem naše životodárná atmosféra. Paprsek dopadající na zrcadlo je již dávno zohýbán průchodem atmosférou, která s výškou i časem mění svojí hustotu. Částečně tyto problémy můžeme odstranit tím, že observatoře postavíme co nejvýše, abychom snížili délku průchodu atmosféry paprskem. Například observatoř ESO v Chile se nalézá ve výšce nad 4000 m n.m. Problém atmosféry poněkud řeší systém adaptivní optiky, kterým jsou dnes osazovány všechny větší dalekohledy světa. Jde o opticko mechanický systém, který sleduje poruchy atmosféry pomocí světla přicházejícího z referenčních hvězd a kompenzuje je velmi rychlými deformacemi malého zrcátka umístěného před detektory světla. Další variantou je vypouštění dalekohledů na oběžnou dráhu Země, kde můžeme nikým a ničím nerušeně sledovat klidný, tichý, krásný a studený Vesmír kam až skleněné oko dohlédne. |
ATLAS OBLOHY

Hvězdná obloha je rozdělena na 88 oblastí, které nazýváme souhvězdí. V tomto přehledu naleznete úplný seznam všech souhvězdí, jejich zkratek a latinských názvů. Mapy souhvězdí jsou převzaty z vynikajícího souboru map "DeepSky Atlas" Havajské observatoře. Děkuji za laskavé svolení využít tyto mapy pro účely výuky na FEL ČVUT. V souboru map "Deepsky Atlas" naleznete i podrobnější mapy než v tomto přehledu.
SEZNAM SOUHVĚZDÍ (MAPY a INFO) |
||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
And |
info |
Andromeda |
Andromeda |
|
Lac |
info |
Ještěrka |
Lacerta |
Ant |
info |
Vývěva |
Antlia |
|
Leo |
info |
Lev |
Leo |
Aps |
info |
Rajka |
Apus |
|
Lep |
info |
Zajíc |
Lepus |
Aql |
info |
Orel |
Aquila |
|
Lib |
info |
Váhy |
Libra |
Aqr |
info |
Vodnář |
Aquarius |
|
Lmi |
info |
Malý lev |
Leo Minor |
Ara |
info |
Oltář |
Ara |
|
Lup |
info |
Vlk |
Lupus |
Ari |
info |
Beran |
Aries |
|
Lyn |
info |
Rys |
Lynx |
Aur |
info |
Vozka |
Auriga |
|
Lyr |
info |
Lyra |
Lyra |
Boo |
info |
Pastýř |
Bootes |
|
Men |
info |
Tabulová hora |
Mensa |
Cae |
info |
Rydlo |
Caelum |
|
Mic |
info |
Mikroskop |
Microscopium |
Cam |
info |
Žirafa |
Camelopardalis |
|
Mon |
info |
Jednorožec |
Monoceros |
Cap |
info |
Kozoroh |
Capricornus |
|
Mus |
info |
Moucha |
Musca |
Car |
info |
Lodní kýl |
Carina |
|
Nor |
info |
Pravítko |
Norma |
Cas |
info |
Kasiopeja |
Cassiopeia |
|
Oct |
info |
Oktant |
Octans |
Cen |
info |
Kentaur |
Centaurus |
|
Oph |
info |
Hadonoš |
Ophiuchus |
Cep |
info |
Cefeus |
Cepheus |
|
Ori |
info |
Orión |
Orion |
Cet |
info |
Velryba |
Cetus |
|
Pav |
info |
Páv |
Pavo |
Cir |
info |
Kružítko |
Circinus |
|
Peg |
info |
Pegas |
Pegasus |
Cma |
info |
Velký pes |
Canis Major |
|
Per |
info |
Perseus |
Perseus |
Cmi |
info |
Malý pes |
Canis Minor |
|
Phe |
info |
Fénix |
Phoenix |
Cnc |
info |
Rak |
Cancer |
|
Pic |
info |
Malíř |
Pictor |
Col |
info |
Holubice |
Columba |
|
Psa |
info |
Jižní ryba |
Piscis Australis |
Com |
info |
Vlasy Bereniky |
Coma Berenices |
|
Psc |
info |
Ryby |
Pisces |
Cra |
info |
Jižní koruna |
Corona Austrina |
|
Pup |
info |
Lodní záď |
Puppis |
Crb |
info |
Severní koruna |
Corona Borealis |
|
Pyx |
info |
Kompas |
Pyxis |
Crt |
info |
Pohár |
Crater |
|
Ret |
info |
Síť |
Reticulum |
Cru |
info |
Jižní kříž |
Crux |
|
Scl |
info |
Sochař |
Sculptor |
Crv |
info |
Havran |
Corvus |
|
Sco |
info |
Štír |
Scorpius |
Cvn |
info |
Honící psi |
Canes Venatici |
|
Sct |
info |
Štít Sobieského |
Scutum |
Cyg |
info |
Labuť |
Cygnus |
|
Ser |
info |
Had |
Serpens |
Del |
info |
Delfín |
Delphinus |
|
Sex |
info |
Sextant |
Sextans |
Dor |
info |
Mečoun |
Dorado |
|
Sge |
info |
Šíp |
Sagitta |
Dra |
info |
Drak |
Draco |
|
Sgr |
info |
Střelec |
Sagittarius |
Equ |
info |
Koníček |
Equuleus |
|
Tau |
info |
Býk |
Taurus |
Eri |
info |
Eridanus |
Eridanus |
|
Tel |
info |
Dalekohled |
Telescopium |
For |
info |
Pec |
Fornax |
|
Tra |
info |
Jižní trojúhelník |
Triangulum Australis |
Gem |
info |
Blíženci |
Gemini |
|
Tri |
info |
Trojúhelník |
Triangulum |
Gru |
info |
Jeřáb |
Grus |
|
Tuc |
info |
Tukan |
Tucana |
Her |
info |
Herkules |
Hercules |
|
Uma |
info |
Velká medvědice |
Ursa Major |
Hor |
info |
Hodiny |
Horologium |
|
Umi |
info |
Malá medvědice |
Ursa Minor |
Hya |
info |
Hydra |
Hydra |
|
Vel |
info |
Plachty |
Vela |
Hyi |
info |
Malý vodní had |
Hydrus |
|
Vir |
info |
Panna |
Virgo |
Cha |
info |
Chameleón |
Chameleon |
|
Vol |
info |
Létající ryba |
Volans |
Ind |
info |
Indián |
Indus, Indi |
|
Vul |
info |
Lištička |
Vulpecula |
MESSIERŮV KATALOG
|
|
Údaje o Messierových objektech byly převzaty z Messierova katalogu
|
NEJPOUŽÍVANĚJŠÍ ZKRATKY KATALOGŮ |
|
M: |
Messierův katalog (Charles Messier) |
NGC: |
New General Catalogue (John Dreyer) |
3C: |
třetí Cambridžský katalog radiových zdrojů (A. S. Bennett) |
HD: |
katalog Henryho Drapera |
B: |
Barnardův katalog temných mlhovin (Edward E. Barnard) |
ESO: |
katalog objektů jižní oblohy (European Southern Observatory) |
Lac: |
katalog mlhovin a hvězdokup (Nicolas Louis Lacaille) |
|